Dlhé rady pacientov pred poliklinikou Adus

Autor: Monika Malastová | 26.4.2016 o 11:29 | Karma článku: 6,20 | Prečítané:  1764x

Zástupy ľudí čakajúcich na vyšetrenie pripomínajú rady na pomaranče v socializme. Stáva sa zdravie na Slovensku podpultovým tovarom?

Poliklinika Adus v Poprade je známa množstvom špičkových odborníkov nielen v Poprade, ale aj v širokom okolí. Na svojej internetovej stránke sa prezentuje ako „pre pacienta maximálne komfortná, moderná poliklinika s vysokým štandardom zdravotnej starostlivosti ako aj kvalitnými doplnkovými službami“. S jej službami sú pacienti naozaj spokojní, horšie to však je so spôsobom objednávania. Ten totiž v takmer všetkých ambulanciách chýba. Poradie, v ktorom sa dostanete na rad, určuje poradové číslo, ktoré dostanete zo stroja pri vchode. A práve tu nastáva problém. Záujem o vyšetrenia často presahuje počet, ktorý môžu lekári vyšetriť. Tým sa začína boj o časenky. A začína sa v skorých ranných hodinách.  Vchod do polikliniky sa otvára 6:30. Avšak ak sa chcete dostať na vyšetrenie, musíte prísť oveľa skôr. Rozhodla som sa opýtať sa na názor ľudí, ktorý sú nútení si túto radu vystáť. 5:20 stálo pred poliklinikou už asi 7 ľudí. „Čakám tu už od 5. Určite by som bola radšej, ak by som sa mohla objednať,“ hovorí 58-ročná Anna, ktorá čaká na onkológiu. Pani čakajúca na neurológiu si spomína, ako čakala v zime: „Bolo to neúnosné. Idete od tadiaľto viac chorý ako ste prišli. Minule tu prišiel starý pán, ktorý nevládal chodiť, ale nemal lístok, tak ho lekár nezobral. Je to katastrofa! To je pod ľudskú úroveň.“ „Muž po operácii kĺbov tu mal stáť a čakať od 5. hodiny ráno. To je nelogické. Katastrofa na dnešnú dobu!“ rozhorčuje sa ďalší čakajúci. Iný pridáva svoju skúsenosť: „Raz v zime tu prišiel pán zo Spišskej Belej po operácii srdca v Bratislave a tiež tu čakal asi dve hodiny.“

Na otázku, ako by sa radšej objednávali alebo čakali, odpovedali, že všetko by bolo lepšie ako čakať von. „Na gynekológiu sa objednáva cez internet. Objednáte sa na presný čas a vtedy vás zoberú. Je to dobre riešené,“ hovorí pani Anna. Problém internetu však je, že nie všetci ho majú alebo vedia využívať. To sa týka hlavne starých ľudí. Preto by bolo najlepšie objednávať sa cez telefón. Ďalším riešením by podľa pani čakajúcej v treťom poradí mohlo byť, ak by polikliniku otvárali skôr: „Bolo by lepšie čakať vnútri. Asi sa však boja bezdomovcov. Vyriešilo by sa to, ak by tu bol na 2 hodiny SBS-kár, ktorý by na to dohliadal, ale to sa nestane.“ Do niektorých ambulancií sa dá aj objednať telefonicky, avšak podľa skúseností čakajúcich vás nezoberú presne načas.

Problémom je údajne kardiológia. Stroj vydáva iba 4 časenky. „Ak ste 5. alebo 6., tak môžete prísť na druhý deň znova. Dá sa objednať aj na internete, ale 2 sekundy a je koniec. Už je objednané. Nepustí vás to.“ spomína na svoju skúsenosť pán z Matejoviec a dodáva: „Sú tu 3 kardiológovia na celý okres. To treba riešiť.“

Zaujímavosťou je, že sa stáva, že aj keď čakáte ako 1., nedostanete číslo 1. alebo 2. „Minule som čakala 1. na neurológiu a dostala som časenku s číslom 3. Chápem, že každý, keď niekde robí, tak sa snaží si pomôcť. Chápem, keď si upratovačky vezmú lístok. Ale treba brať ohľad na ľudí, ktorí tu čakajú.“ hovorí pani čakajúca na neurológiu a túto skúsenosť majú aj ostatní čakajúci.

Čo sa týka chyby, majú v tom jasno. Na vine je systém zdravotníctva na Slovensku a poisťovne. Takmer všetci z prítomných sa stretli s tým, že museli čakať na ďalší mesiac, pretože lekári prekročili kvóty. Nový minister zdravotníctva Tomáš Drucker sľubuje zmeny. Všetci na Slovensku sa teda môžeme pridať k čakajúci pred poliklinikou Adus a spoločne čakať, čo nová vláda prinesie. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?